projektowanie parametryczne, parametric design
Home > generalnie > Kilka słów na temat NAWY

Kilka słów na temat NAWY

Duże, parametryczne, błyszczy się i od czerwca stoi na wyspie Daliowej. Gdzie? We Wrocławiu. A co? A NAWA. Od zeszłego miesiąca Wrocławianie mogą wypoczywać na nowo otwartej wyspie Daliowej, która choć do tej pory zapomniana, odzyskała swoją dawną świetność. Jednak co dla nas najważniejsze, głównym elementem wspomnianej rewitalizacji jest rzeźba wzniesiona przez pracownię Oskara Zięty.

zieta_nawa_3

Rzeźba NAWA, która de facto przybrała formę miejskiego pawilonu, jest największym obiektem wzniesionym z wykorzystaniem parametrycznych narzędzi projektowania w Polsce (a nawet zaryzykujemy, że i w Europie). Od etapu koncepcyjnego, aż po fazę wykonawczą. Podziwiamy i zdradzamy szczegóły poniżej ☺.

zieta_nawa_transport_3

Najpierw kilka słów o autorskiej technologii FiDU Oskara Zięty, która zapewniła optyczną lekkość konstrukcji. Składa się na nią 35 łuków wykonanych z polerowanej stali nierdzewnej. Materiał ten doskonale obija w sobie otoczenie zapewniając przy tym niesamowite doznania naszemu błędnikowi kiedy znajdziemy się w środku. Technologia pompowania stali, niczym materacu plażowego, przekłada się również na charakterystyczne zagięcia na jego brzegach. Wizualnie będąc przyzwyczajeni do takich kształtów w materiałach miękkich, rzeźbę odbieramy jako ultralekką. Łezkowaty przekrój powstały w procesie pompowania powietrzem okazuje wysoki współczynnik wytrzymałości konstrukcji do jej ciężaru. Z tego też powodu możliwy był transport wszystkich łuków z hali produkcyjnej przy ulicy Kościerzyńskiej na wyspę Daliową drogą wodną.

Powróćmy jednak do wcześniejszego etapu jakim było projektowanie samej bryły. Poza proporcjami wynikającymi z samej technologii produkcji (m. in. minimalny promień krzywizny łuku, proporcje łezkowatego przekroju elementów czy też parametry wynikające z właściwości samego materiału) najważniejszym parametrem był kształt NAWY i to jak się wpisuje w krajobraz. Karkołomne zadanie zaprojektowania formy zostało zweryfikowane przez optymalizację linii obiektu w stosunku do osi widokowych poprowadzonych z poziomu wyspy i okolicznych terenów. Chociaż optymalizacja w tej kwestii wydaje się dosyć subiektywnym pojęciem, analiza setek kolejnych wariantów pozwoliła na wybranie ostatecznej wersji spełniającej kryteria estetyczne. Wygenerowanie kolejnych wersji rzeźby, w stosunkowo krótkim czasie możliwe było dzięki opracowaniu szeregu skryptów i wtyczek w Grasshopperze. Za ich opracowanie odpowiedzialny był wieloletni współpracownik pracowni Zieta Prozessdesign – Mateusz Zwierzycki.

daliowa15-07-16 (1)daliowa-z-gory

Warto też zaznaczyć, że poza fazą projektową, narzędzia parametryczne zostały wykorzystane również podczas produkcji samych elementów oraz dokumentacji budowlanej. Pozwoliło to nie tylko na precyzyjne odwzorowanie zaprojektowanej formy, ale również i na szybką aktualizację obliczeń konstruktorskich oraz rysunków montażowych w trakcie uzgodnień branżowych.

Efektem wielomiesięcznej, interdyscyplinarnej współpracy programistów, projektantów, technologów i wykonawców jest obiekt, który harmonijnie wpisuje się w otoczenie wyspy Daliowej we Wrocławiu. Jako element jej rewitalizacji stał się elementem krajobrazu, który został przyjaźnie przyjęty przez Wrocławian i mamy nadzieję na więcej podobnych realizacji.

 A co WY o niej sądzicie?

19875676_10155489787377020_7270970616686838930_n

Materiały dostępne dzięki uprzejmości firmy Zieta Prozessdesign. Więcej możecie zdjęć zaróno z produkcji jak i samej realizacji NAWY możecie znaleźć na Facebook’u :)

Teresa Dąbrowska, Bartek Jankiewicz, Marta Pakowska

Categories: generalnie Tags:
  1. sierpień 28th, 2018 at 06:17 | #1

    di mana pun dan kapan pun yang anda inginkan. Sudah banyak member yang bergabung bahkan Jutaan dan karena itu poker99 situs resmi permainan BandarQ Online Pertama di Indonesia menjadi Agen BandarQ Online terbaik dan terpercaya di Indonesia.