projektowanie parametryczne, parametric design
Home > generalnie > Shapes of logic 2017

Shapes of logic 2017

Znalezione obrazy dla zapytania shapes of logic 2017

Minął już ponad miesiąc od drugiej edycji wydarzenia Shapes of logic, ale nie sposób żebyśmy nie napisali chociaż kilku słów na ten temat – wszak to wydarzenie bez precedensowe na skalę Polski. Już po raz drugi (relację z 2015 roku również możecie odnaleźć na naszym serwisie) grupa badawcza LabDigiFab zaprosiła z całego świata,  studentów, doktorantów oraz projektantów dziedzin powiązanych z designem z do uczestniczenia w konferencji Shapes of logic, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Everything that’s surround us can be automated. Zarówno same wykłady i prezentacje, wygłaszane w trakcie trwającej trzy dni konferencji (26-28.05.2017), jak i praca grup warsztatowych je poprzedzających (22-25.05.2017) tematyką powiązane były z wykorzystaniem robotów oraz progromowania komputerowego w procesie twórczym. Organizatorów ucieszył fakt, że na zaproszenie odpowiedziało wielu doktorantów oraz projektantów, których doświadczenie projektowe pozwoliło na zaprezentowanie możliwości jakie daje automatyzacja i robotyka we współczesnym procesie projektowym.  Więcej na ten temat znajdziecie na fanpage’u LabDigiFab oraz stronie internetowej wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady profesorów Jerzego Rozenblita z Uniwersytetu w Arizonie oraz Thomasa Bocka z Uniwersytetu w Monachium. Obaj Panowie chociaż na codzień pracują przy tworzeniu wysoko zaawansowanych robotów, wyglosili wykłady obrazujące zasady pracy z maszynami co dla większości projektantów było znane do tej pory bardziej z praktycznego punktu widzenia. Całości w tej kwestii dopełniła prezentacja dr Johannes Braumanna. Omówione w jej trakcie projekty zrealizowane przez dr Johannesa dały obraz pełnego spektrum możliwości twórczego wykorzystania maszyn.
Doskonałym wstępem do wieczornych paneli dyskusyjnych okazały się wykłady zaproszonych tutorów, którzy zgodzili się poprowadzić dwie grupy warsztatowe. Mowa tutaj o prezentacjach Mateusza Zwierzyckiego oraz grupy: Marvin Bratke, Paul Bart, Matthijas la Roi, którzy w bardzo klarowny sposób, na bazie własnych projektów, przedstawili nieograniczone możliwości jakie daje projektantom znajomość języków programowania.

Podczas czterodniowych warsztatów groupa ‘Behavioural Network’ uczyła się jak używać analiz space syntax oraz processingu w połączeniu z rhino i grasshopperem aby lepiej rozumieć i tworzyć nowe, dobrze zorganizowane sieci. Nowoczesne narzędzia analityczne i projektowe zostały przedstawione i użyte na konkretnym zagadnieniu dzięki czemu uczestnicy od razu mogli wcielić wiedzę teoretyczną w praktykę. Intensywna praca zaowocowała trzema interesującymi i bardzo różnymi propozycjami rewitalizacji i połączenia terenu Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizatorów równie ucieszyło, że tegoroczna edycja Shapes of logic zgromadziła najważniejsze dla polskiej sceny parametrycznej specjalistów w tej dziedzinie:
Przemek Jaworski (Zmorph), Oskar Zięta (Zieta Prozessdesign), Michał Piasecki (tylko), ponownie Mateusz Zwierzycki (CITA), Ewa Jankowska, Adrian Krężlik (Architektura Parametryczna/Parametric Support), Judyta Cichocka (Parametric Support).
Tak jak i dwa lata temu gospodarzem konferencji było Muzeum Architektury Wrocławia, którego gotyckie wnętrze  w połączeniu z nowoczesną tematyka prezentacji pozwalało na zadumę nie tylko w nad dostępnymi narzędziami, ale nad kierunkiem w jakim podążają obecni twórcy.
W całym wydarzeniu wzięło udział niemal 100 osób. Mamy nadzieję, że mam nadzieję druga edycja wydarzenia Shapes of logic jest zapowiedzią cyklicznego eventu i zobaczymy się razem znowu już w 2019 roku :)

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Autorzy: Teresa Dąbrowska, Bartek Jankiewicz, Marta Pakowska
shapesoflogic.org - https://www.facebook.com/shapesoflogic/
Categories: generalnie Tags: