Archiwum

Archiwum autora

warsztaty OBJECT ORIENTED ECLECTISM

styczeń 24th, 2013 7 comments

Mimo, że powyższe warsztaty odbyły się już jakiś czas temu-  myślę , że warto o nich wspomnieć.

Uczestnicy z 12 krajów ( ciekawostka- grupa z Polski była najliczniejsza- aż 5 osób!) zebrali się  w Sint-Lucas School of Architecture w urokliwym eklektycznym belgijskim miasteczku- Gent, by stawić czoła projektowaniu zgodnie z zasadami metodologii obiektowej (object oriented design- OOD).

Warsztaty rozpoczeły się kilkoma wykładami w tym temacie, a jednocześnie zostaliśmy wprowadzeni w środowisko processing intensywnymi tutorialami.

Posiadając skromną, lecz elastyczną wiedzę na temat OOD- podzieleni na grupy uczestnicy rozpoczęli eksperymenty z projektowaniem różnych zachowań i czynności  kilku typów oddziałujących się siebie agentów.  Założeniem projektowym było, aby wzajemne interakcje między agentami były na tyle silne, by finalna geometria prezentowała homogeniczną emergentną formę, a nie niejednorodny kolaż niepowiązanych ze sobą form poszczególnych obiektów.

Poza symulacjami komputerowymi pracowaliśmy równolegle nad budową modelu fizycznego. Poszczególne grupy łączyły ze sobą przeróżne materiały -wykorzystano pestki słonecznika i makaron spaghetti, listwy z balsy o łącznej długości 300m (!), mąkę, tekturę, wielobarwne nitki, plastikowe kable, a nawet pierzaste sznurki i elastyczne materiały. Metody obróbki również nie pozostawiają wielu wątpliwości- skanowanie 3d, klejenie, deformacja plastiku przy pomocy opalarki, spray, podpalanie oraz inne formy łączenia czy destrukcji…wszystko po to by wyrazić interakcje między poszczególnymi “obiektami”, reprezentowanymi przez owe materiały..

Projekt grupy 1

Projekt grupy 2

Projekt grupy 3

Projekt grupy 4

Intensywne, tygodniowe eksperymenty w Gent utwierdziły wielu z nas w przekonaniu o ogromnych możliwościach projektowania obiektowego. Finalna geometria jako wynik procesów bottom up, a nie jako predefiniowana forma- była zawsze zaskakująca- często spektakularna, choć czasem i mniej zadowalająca.

 

Warsztaty prowadzili: Gilles Retsin (kokkugia, AADRL), Isaie Bloch (Eragatory, Die Angewandte) oraz Corneel Cannaerts (MMLAB). Jako gość specjalny i krytyk finalnych prac zaproszony został Jose Sanchez (Biothing, The Bartlett).

 

Więcej informacji i zdjęć na temat warszatów znajduje się na stronie:

mediamateriality.tumblr.com

 

Kończąc temat warsztatów, a jednocześnie pozostając  przy OOD -poniżej znajduje się link to wykładu Gilles Retsin sprzed paru tygodniu:

https://vimeo.com/54294321

Categories: Processing, warsztaty Tags:

Warsztaty Springchallenge 2012- reportaż

marzec 14th, 2012 1 komentarz

Intensywny tydzień lutego na uczelni Angewandte we Wiedniu okazał się nie tylko burzą mózgów z zakresu projektowania parametrycznego i fabrykacji, ale też możliwością wymiany informacji między architektami i studentami z Austrii, Włoch, Chin(!), Emiratów Arabskich(!), Czech, Polski, Turcji, Estonii i Rumunii.

Warsztaty  rozpoczęły się treściwymi tutorialami, na bazie których cztery grupy uczestników pracowały równolegle nad koncepcją zagospodarowania jednego z wewnętrznych dziedzińców uczelni. Na zasadach głosowania wybrano jeden projekt, który następnie szczegółowo dopracowano, m.in. przy użyciu narzędzi Grasshopper oraz Karamba, której zadaniem była optymalizacja gotowego modelu pod kątem wytrzymałości jego konstrukcji.

Wspólnymi siłami przygotowano model do cyfrowej fabrykacji aby trzeciego dnia warsztatów rozpocząć produkcję. Wykorzystano 170 arkuszy kartonu o wymiarach 2×1 m. Laser pracował nieprzerwanie przez 70 godzin, a wraz z nim 28 uczestników. Złożono prawie 300 komponentów, z których największy jest wielkości człowieka.

Intensywne, wyczerpujące, ale satysfakcjonujące- takie wrażenia pozostawia po sobie wyzwanie Springchallenge, które z całą pewnością warto było podjąć.

 

Springchallenge 2012

13-18 luty 2012 / Studio Greg Lynn / Angewandte / Wiedeń

prowadzący: Andrei Gheorghe, Bence Pap, Trevor Patt, Irina Bogdan, Moritz Heimrath, Clemens Preisinger

http://springchallenge2012.wordpress.com/

więcej  zdjęć: http://www.flickr.com/photos/66090137@N06/sets/72157629113424432/

 

Categories: Grasshopper, warsztaty Tags: