O portalu

September 30th, 2011

Portal projektowanieparametryczne.pl został założony w celu promowania i nauki projektowania parametrycznego, technik generatywnych, a także wszystkiego co związane z tworzeniem nowych form geometrycznych. Wierzymy, że techniki opisywane szeroko na jego łamach przyczynią się do transformacji i przedefiniowania pojęcia architektury – znalezienia nowego sposobu wpływania na przestrzeń w której żyjemy. Ten wpływ, to budowanie budynków, które reagują, dostosowują się i współgrają zarówno z człowiekiem, jak i z naturą. Budynków – które są czymś więcej, niż ‘opakowaniem’ przestrzeni użytkowanej przez ludzi.

Wychodząc z tego założenia, stworzyliśmy zbiór informacji oraz tutoriali (lekcji) pokazujących jak zaimplementować techniki parametryczne w różnych środowiskach CAD. Opisujemy i używamy na co dzień Generative Components, Rhino Grasshopper, Processing i inne. Aby zacząć tworzyć asocjacyjne (eksplorujące wielopoziomowe zależności) komputatywne modele geometryczne, nie jest wymagana umiejętność programowania, ale warto poznać podstawy geometrii. W tym, i w innych rzeczach pomagać będą informacje zgromadzone na niniejszej stronie.

Obecnie stronę redaguje Przemek Jaworski, architekt pracujący w latach 2006-2010 w biurze Foster+Partners w grupie specjalistycznego modelowania komputerowego (Specialist Modelling Group). Obecnie Przemek prowadzi własne studio projektowe, którego stronę można obejrzeć pod adresem www.jawordesign.com .

Współ-redaktorem jest także Mateusz Zwierzycki, Student Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dawniej ASP). Prywatna strona Mateusza to  www.mateuszzwierzycki.pl.

Poszukujemy obecnie doświadczonych twórców/projektantów do tworzenia artykułów na portalu – jeśli uważasz, że znasz ciekawe sposoby na tworzenie nowoczesnych geometrii architektonicznych – zapraszamy do współpracy!

Wszelkie pytania prosimy kierować na info (at) projektowanieparametryczne.pl