Warsztaty

sierpień 1st, 2017

Portal projektowanieparametryczne.pl zaprasza na 2 kursy warsztatowe z cyfrowych technik w architekturze i designie, tym razem wzbogacone o aspekty optymalizacji na bazie analiz solarnych!

szczegółowy program oraz rejestracja uczestników dostępna na: warsztaty CODE OF SPACE

POSTER

Zobacz jak wyglądały poprzednie warsztaty poniżej!

//ogłoszenia archiwalne

Po raz kolejny portal projektowanieparametryczne.pl zaprasza na szkolenie warsztatowe z cyfrowych technik w architekturze i designie !


Termin : 20-24 czerwca (środa – niedziela)

Szkolenie ma na celu zaznajomienie uczestników z zaawansowanymi technikami modelowania z użyciem algorytmów i parametrycznej logiki. Nie jest wymagane doświadczenie w żadnym z wymienionych programów, ale sugerujemy zapoznanie się z tutorialami opisującymi podstawy ich działania (wszystkie do przeczytania w zakładce ‘Tutoriale‘). Celem szkolenia jest rozwinięcie podstawowych technik i strategii projektowych tak, aby uzyskać bardziej złożone biomorficzne i adaptywne modele architektoniczne.

Ćwiczenia obejmą techniki takie jak : dynamiczna relaksacja konstrukcji, samo-organizacja i form-finding, wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozwiązania problemów projektowych oraz algorytmy genetyczne.

Omówione i użyte do ćwiczeń będą darmowe programy :

- Generative Components

- Rhino Grasshopper (z użyciem wersji ewaluacyjnej Rhino)

- Processing

Jak zwykle duży nacisk będzie położony na cyfrową fabrykację zaprojektowanych modeli (wycinanie laserowe, drukowanie 3d i cięcie CNC).

Szkolenie odbędzie się w sali wykładowej w budynku E-5 Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przy ulicy Rozbrat 7. Sala będzie wyposażona w niewielką ilość komputerów stacjonarnych, zalecamy jednak zabranie swoich własnych laptopów. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie oprogramowania dla zaoszczędzenia czasu. Można będzie uzyskać wcześniejszą pomoc mailową lub telefoniczną w tym zakresie.

prototyp podobnego pawilonu w skali 1:5

Uwaga : W ostatnie dwa dni warsztatu odbędzie się montaż cyfrowo zaprojektowanego drewnianego pawilonu wyciętego na ploterze CNC !

Szczegółowy program zajęć :

Dzień 1 : Wykład obejmujący najważniejsze aspekty projektowania parametrycznego i generatywnego, przykłady realizacji, wyjaśnienie technik projektowych i produkcyjnych. Krótkie zapoznanie z podstawami oprogramowania Generative Components oraz ćwiczenia z generowania nieliniowej, organicznej geometrii. Przykłady parametrycznych projektów i ich fabrykacji. Wprowadzenie do scriptingu. Na koniec wygenerowanie prostych form do druku 3D.

Dzień 2 : Wykład  o technikach generatywnych na podstawie zrealizowanych projektów. Najciekawsze realizacje wykonane za pomocą Rhino Grasshopper. Podstawy obsługi oprogramowania, oraz bardziej zaawansowane techniki. Użycie pluginów i optymalizacji (np algorytmy genetyczne). Zasady przygotowania plików do fabrykacji.

Dzień 3 : Podstawy tworzenia algorytmów generujących geometrię w środowisku Processing. Generowanie trójwymiarowych form nadających się do druku 3D lub wycinania CNC. Omówienie technik dynamicznej relaksacji oraz systemów agentów, i ich użycie w architekturze. Przykłady realizacji. Na koniec omówienie sposobu generowania geometrii pawilonu.

Dzień 4 : Montaż generatywnego pawilonu o rozmiarach 4x4x2.5m. Pod koniec dnia wystawa modeli stworzonych podczas warsztatów (druk 3D oraz wycinanie laserowe/CNC) i wernisaż.

Dzień 5 : Podsumowanie warsztatów i indywidualne sesje dotyczące najciekawszych projektów, dodatkowe wyjaśnienia technik projektowych i optymalizacyjnych.

Zajęcia poprowadzą:

mgr inż. arch. Przemysław Jaworski, architekt pracujący w latach 2006-2010 w biurzeFoster+Partners, w Specjalistycznej Grupie Modelowania 3D. Przemek studiował też na Bartlett (University College of London), na kierunku Adaptive Architecture and Computation, a obecnie robi doktorat z technik parametrycznych na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową Jawor Design Studio, zajmującą się projektowaniem z użyciem narzędzi cyfrowych.

MA. inż arch. Michał Piasecki pracuje jako niezależny projektant i konsultant tworzący niestandardowe oprogramowanie, skrypty oraz modele parametryczne dla architektów i projektantów produktu. Współpracował między innymi z NEX Architecture, Joris Laarman Lab, WWAA, Super Super a także  Bartlett School of Architecture (UCL). Michał prowadzi blog na www.michalpiasecki.com

Mateusz Zwierzycki jest studentem wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zajmującym się technikami generatywnymi w architekturze, głównie na platformie Rhino Grasshopper. Prowadzi bloga na http://www.mateuszzwierzycki.pl/

oraz goście, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z międzynarodowych warsztatów :

Marcin Gładzik (Shape to Fabrication, London)

Maria Śmigielska (Spring Challenge, Wiedeń)

Michail Georgiou (Parametric Design+Fabrication Workshop @ [A.R.C] Nicosia, Cypr)


Koszt szkolenia wraz z materiałami dydaktycznymi oraz kosztami produkcji prototypów wynosi 1200PLN (brutto). Dla studentów przewidywana jest obniżona kwota za miejsce (800PLN), lecz liczba miejsc to maksymalnie 25% wielkości grupy. Istnieje możliwość wystawienia faktury.

Szkolenie objęte jest patronatem polskiego oddziału firmy Bentley, oraz kwartalnika Archivolta. Na koniec każdy z uczestników dostanie zaświadczenie o przebyciu szkolenia sygnowane przez Bentley Institute.

Uwaga : w sobotę 24go czerwca (przedostatni dzień) odbędzie się wystawa połączona z wernisażem prezentującym pawilon i cyfrowo wykonane modele architektoniczne.

Pytania prosimy kierować na adres info (at) projektowanieparametryczne.pl

Do zobaczenia we Wrocławiu !

———————————

Wcześniejsze kursy :

———————————

Wrocław : Kurs projektowania parametrycznego i cyfrowej fabrykacji (Generative Components i Grasshopper) , luty-marzec 2012,

zapowiedź : http://www.projektowanieparametryczne.pl/?page_id=1756

podsumowanie warsztatów : http://www.projektowanieparametryczne.pl/?p=1726

———————————

Wrocław : Kurs Generative Components + techniki fabrykacji, 16/17 kwietnia, 7/8 maja, 21/22 maja i 4/5 czerwca.

zapowiedź : http://www.projektowanieparametryczne.pl/?p=912

podsumowanie warsztatów tutaj

———————————

Kursanci podczas zajęć – budowanie modelu dachu z przygotowaniem do fabrykacji

praca wykonana podczas wcześniejszych warsztatów (projekt Maciej Starewicz)