projektowanie parametryczne, parametric design
Home > warsztaty > Smart Geometry 2010

Smart Geometry 2010

Pod koniec marca odbyły się w Barcelonie warsztaty i konferencja pod szyldem Smart Geometry – organizacji działającej of 2003go roku poprzez  promowanie nowoczesnych metod projektowania wspomaganego komputerowo. Czterodniowe kolaboracje ponad stu uczestników i około dwudziestu prowadzących miały miejsce w siedzibie Katalońskiego Instytutu Zaawansowanej Architektury (IaaC) i prowadzone były pod szyldem ‘Working Prototypes’. Impreza polegała na zaprojektowaniu oraz wykonaniu prototypów ilustrujących przybrany proces projektowy w skali 1:1, używając do tego celu wycinarek laserowych, ploterów CNC oraz drukarek trójwymiarowych i specjalistycznych robotów.

IaaC main space

Warsztaty podzielone były na dziesięć podgrup : Deep Surfaces (projektowanie powierzchni z tkanin), Nonlinear Systems in Biology and Design (badanie zachowań systemów symulujących biologię w architekturze), Manufacturing Parametric Acoustic Surfaces (tworzenie prototypów kształtujących przestrzeń akustyczną), High Tech Design – Low Tech Construction (testowanie bardzo prostych elementów konstrukcyjnych z zaawansowanymi technikami projektowania), Parametrics and Physical Interactions (podłączanie wirtualnych modeli komputerowych do sensorów światła, temperatury itp i tworzenie fizycznych kinetycznych prototypów reagujących na warunku otoczenia) , Curved Folding (użycie robotów do wycinania i zginania metalowych powierzchni pojedynczo zakrzywionych), Explicit Bricks (testowanie zaawansowanego robota do tworzenia struktur z cegieł), Rapid R&D to Rapid Assembly (projektowanie i wycinanie drewnianych elementów nadających się do natychmiastowego montażu) , Design to Destruction (użycie zaawansowanych analiz i symulacji do zaprojektowania najbardziej wytrzymałego wspornika – testowanego na koniec przez jego komisyjne obciążenie i zniszczenie(!) ) oraz Inflatable Fabric Envelopes (projektowanie i wycinanie podwójnych membran pneumatycznych do tworzenia struktur).

Jedną z najbardziej spektakularnych grup była ‘Explicit bricks’, gdzie do wycinania styropianowych cegieł użyto robota firmy KUKA.

KUKA robot

(wideo pokazujące proces cięcia można zobaczyć  tutaj)

styrofoam bricks

workshop space

Mnie przypadło w udziale organizowanie oraz prowadzenie pod-warsztatu zajmującego się fizycznymi interakcjami (Parametrics and Physical Interactions). Razem z Hugo Mulderem (Arup, Advanced Technology + Research Group) i Florą Salim (SIAL, RMIT Australia) prowadziliśmy uczestników przez proces  ’rozszerzania’ ich parametrycznych wirtualnych modeli  w celu połączenia ich z fizycznym światem. Celem było stworzenie instalacji, która reaguje na warunki otoczenia używając sensorów (światło, ruch, dźwięk), i uzewnętrznia swoje reakcje za pomocą silników, światła, multimedialnych projekcji i kinetyki (fizycznego ruchu). Podsumowanie warsztatu i krótkie, lecz treściwe omówienia projektów można zobaczyć w poniższym filmie :

Więcej informacji o Smart Geometry można znaleźć na stronie  www.smartgeometry.org

parametric acoustic surfaces

Powyżej: Manufacturing Parametric Acoustic Surfaces

parametric membranes

Deep Surfaces

curved folding

Curved Folding

high tech design, low tech construction

High Tech Design – Low Tech Construction

parametrics and physical interactions

Model kinetycznie zacienianego dachu stworzony w podgrupie Parametrics and Physical Interactions

 1. Tomek
  April 2nd, 2010 at 22:42 | #1

  robi wrażenie, czy to były ogólnodostęne warsztaty na które były zapisy? czekam na dalsze tutoriale do gc, bardzo ciekawa strona

 2. April 3rd, 2010 at 15:17 | #2

  cześć,
  aplikacje można zazwyczaj wysyłać jakieś dwa-trzy miesiące przed warsztatami.. jeśli chcesz w nich wziąć udział to monitoruj http://www.smartgeometry.org mniej więcej koło końca roku.
  tutoriali będzie wkrótce więcej, tylko muszę się za to porządnie zabrać :-)
  pozdrawiam
  Przemek

 1. March 26th, 2011 at 12:20 | #1