projektowanie parametryczne, parametric design
Home > generalnie > Srebrny medal dla Entrance in Art Pavilion w Krasnojarsku

Srebrny medal dla Entrance in Art Pavilion w Krasnojarsku

2nd

Dane projektu:

  • nagroda: drugie miejsce (srebrny dyplom) na Festiwalu Architekury Wschodniej Syberii 2014 w Krasnojarsku w konkursie na instalacje na świeżym powietrzu
  • nazwa: Enrance in Art Pavillion
  • projektanci: Judyta Cichocka, Eugeny Moskalenko,  Ekaterina Matel,  Anna Martynova, Piotr Halczuk, Marcin Kosicki
  • grupa realizacyjna: Eugeny Moskalenko, Denisova Elizaveta, Lovchegina Ekaterina, Lipkina Anastasia, Matel Ekaterina
  • realizacja: 25-29 czerwca 2014
  • lokalizacja: plac przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krasnojarsku; Красноярский музейный центр. Площадь Мира, 1, Красноярск, Россия 660097

            W dniach 25-29 czerwca 2014 roku w Krasnojarsku odbył się Festiwal Architektury Wschodniej Syberii 2014 (“Зодчество Восточной Сибири 2014″ ). Integralną częścią festiwalu był konkurs na najlepszą instalację architektoniczną na świeżym powietrzu skierowany do młodych projektantów.  Doktorantka Politechniki Wrocławskiej  Judyta Cichocka (LabDigiFab) realizując w tym czasie staż naukowy w Irkutsk State Technical University została wyznaczona jako lider grupy projektowej, która miała reprezentować miasto Irkutsk. Międzynarodowa współpraca nad projektem Entrance in Art Pavillion rozpoczęła się w kwietniu w Irkutsku, gdzie powstały pierwsze koncepcje. Projekt został ukończony przy współpracy z członkami Koła Naukowego LabDigiFab – Marcina Kosickiego oraz Piotra Halczuka we Wrocławiu w połowie czerwca. Pawilon, tak jak inne instalacje konkursowe, został zbudowany w ciągu dwóch dni przed rozpoczęciem festwialu (23-24 czerwca 2014).

Koncepcja pawilonu została oparta na wytycznych organizatorów festiwalu, którzy zaproponowali lokalizację instalacji na placu za Muzeum Sztuki Współczesnej. (Rys 1.) Proponowany w tym miejscu projekt miał pełnić funkcję atraktora i zwrócić uwagę przechodniów na festiwal odbywający się na terenie muzeum.Zaproponowany pawilon został zlokalizowany dokładnie na skrzyżowaniu dwóch osi: jednej prowadzącej od kładki dla pieszych nad ulicą Karla Marksa oraz drugiej będącą osią przejścia nad nabrzeże rzeki Jenisej. (Rys. 1).Projekt pawilonu na planie litery L nie tylko przyciągał uwagę, ale także skutecznie naprowadzał odwiedzających do centrum wydarzeń festiwalu.

sytuacjaRys 1. Sytuacja – lokalizacja pawilonu na przecięciu dwóch osi.

Pawilon został skonstruowany z dwóch niezależnych warstw brzozowych listewek o gr 6,5 mm. Pierwsza warstwa to prosta siatka nałożona na powierzchnię zbudowaną na podstawie odwróconych krzywych łańcuchowych rozciągniętych pomiędzy dwoma szynami mocującymi.  Ta warstwa stanowiła główną konstrukcję projektu. Dopełniająca warstwa listewek zaprojektowana na bazie gradientu krzywej Beziera złamała symetrię konstrukcji oraz zwiększyła efekt dynamizmu podczas przechodzenia przez pawilon. Warstwa ta została przewidziana jako dodatkowa – można z było z niej zrezygnować ze względu na budżet, czy też brak czasu podczas konstruowania pawilonu na konkurs.

instruction

Budżet na realizację projektu był relatywnie niski – ok. 15 000- 20 000 rubli rosyjskich (1500-2000zł), co wpłynęło na ostateczny wybór koncepcji pawilonu z drewnianych listewek.  Listwy rozłożone na płyty sklejki brzozowej o wymiarach 3000mm x 1500mm zapewniły efektywne wykorzystanie materiału i zminimalizowały odpady. (Rys. 4)

Bez nazwy-2

Ostateczna wersja projektu jest zaprezentowana na prostych wizualizacjach poniżej.

entance in art pavilion - final renders

Konkurs został przeprowadzony w dwórch turach. Pierwszy etap odbył się  18 czerwca 2014, kiedy jury (w składzie Begyshev A. Zykov E. Kovalevsky C. Kozak A.) wyłoniło 5 projektów, które zostały wybrane do skonstruowania  przed Festiwalem Architektury Wschodniej Syberii.  Drugi etap konkursu odbył się bezpośrednio po realizacji wybranych projektów w otoczeniu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krasnojarsku. Pozostałe projekty można obejrzeć tutaj: http://mira1.ru/news/2092.

Ostatecznie projekt Entrance in Art Pavilion zdobył drugie miejsce w całym konkursie zdobywając srebrny dyplom!

5

Categories: generalnie Tags: