projektowanie parametryczne, parametric design
Home > warsztaty > Budowa parametrycznego pawilonu

Budowa parametrycznego pawilonu

W dniach 20-24 czerwca na Wydziale Architektury we Wrocławiu odbyły się warsztaty z nowoczesnych technik projektowych w architekturze i designie, o których wspominaliśmy już w poprzednim artykule. Na szkoleniu uczestnicy zapoznawali się stopniowo z trzema różnymi środowiskami projektowymi : Generative Components, Grasshopper oraz Processing. Pierwszego dnia Przemek Jaworski omówił podstawowe techniki budowania asocjacyjnej i hierarchicznej geometrii, budując trójwymiarowe modele dachów, fasad oraz schodów, aby później przygotować je do cyfrowej fabrykacji (rozkład na płaszczyznę). Ćwiczenia zostały poprzedzone wykładem wprowadzającym w arkana sztuki cyfrowego designu.

Drugiego dnia kolejnym wykładem rozpoczął zajęcia Mateusz Zwierzycki, a następnie kilkoma ciekawymi ćwiczeniami poprowadził wszystkich przez podstawowe techniki w programie Rhino Grasshopper. Zadanie to kontynuował popołudniu Michał Piasecki, tworząc model fasady zbudowany na teselacji Voronoia. Model ten został następnego dnia wydrukowany na drukarce 3D w białym plastiku ABS.

Trzeci dzień rozpoczął się prezentacją generatywnych projektów Michała Piaseckiego, a następnie wprowadzeniem do programowania algorytmów poprowadzonym przez Przemka Jaworskiego. Reszta dnia przebiegła już pod znakiem Processingu i programowania nieliniowych sposobów generowania geometrii. Na sam koniec uczestnicy poznali w szczegółach sposób generowania geometrii wykorzystany przy projekcie pawilonu – omówiona została dynamiczna relaksacja, adaptywny rozkład węzłów (topologia połączeń) i przygotowanie do cyfrowego wytworzenia elementów.

Kolejnego dnia (sobota) po porannym ‘briefingu’ ruszyliśmy do boju. Na trawniku przy budynku Wydziału Architektury rozłożone zostały wszystkie ponumerowane węzły i przęsła konstrukcji, linkami i palikami wyznaczyliśmy też ‘układ współrzędnych’ a potem zabraliśmy się za wbijanie podstaw konstrukcji – dwunastu 70-cio centymetrowych stalowych kotew. W międzyczasie złożyliśmy też trzy podstawy całości, złożone z kilkunastu węzłów. Po posadowieniu podstaw na kotwach, konstrukcja zaczęła się piąć w górę.

Ku zaskoczeniu większości osób montaż zakończył się po zaledwie kilku godzinach, na co prawdopodobnie wpłynęła klarowna numeracja elementów oraz interaktywny podgląd siatki połączeń w trójwymiarowym pliku PDF (do ściągnięcia tutaj : pawilon 3d model siatka pol.pdf). Przy placu na którym odbywał się montaż stały dwa laptopy na których można było weryfikować połączenia i numerację elementów.

Cały model pawilonu w 3D można zobaczyć tutaj : pawilon 3d model

Pawilon ma za zadanie zilustrować nowoczesne techniki projektowe takie jak dynamiczna relaksacja, optymalizacja topologiczna siatki połączeń, parametryczne struktury węzłów oraz cyfrową fabrykację przygotowaną na podstawie modelu 3D. Samo przybliżenie tych technik na wykładach i w ćwiczeniach może nie wystarczyć do ich pełnego zrozumienia, stąd pomysł, aby zbudować wygenerowaną w ten sposób konstrukcję. Czy się udało ? Oceńcie sami :-)

Dzień zakończył się wystawą cyfrowo wyprodukowanych modeli (z zasobów koła naukowego LabDigiFab) i wieczornym wernisażem z poczęstunkiem (sponsorowanym przez firmę Bentley, producenta Generative Components).

Ostatni dzień (niedziela) wypełnił się dodatkowymi konsultacjami oraz prezentacjami (przeprowadzonymi po angielsku), które przygotowali:

Maria Śmigielska (Spring Challenge 2012 workshops in Vienna)

Marcin Gładzik (Shape To Fabrication 2011 / London)

Dawid Górny (interaktywne instalacje i własne projekty – agencja reklamowa Netizens)

Michail Georgiou (University of Nicosia, Cyprus, doświadczenia dydaktyczne i własne projekty)

 

 

 

Categories: warsztaty Tags:
 1. Andreas
  październik 21st, 2013 at 22:39 | #1

  Great work!

  Could you tell me approximately how many square meters or square feet of plywood were used for this?

 2. Przemek
  październik 22nd, 2013 at 08:25 | #2

  Hi,
  I used about 9-10 sheets of 1250x2500mm, which gives roughly 25 square meters. Plywood was 15mm thick. 4 days of CNC work :-)

 3. luty 22nd, 2015 at 12:57 | #3

  This normally occurs at the worst time for
  the borrower – right when their having difficulties. I
  gathered as much extra money as I could and retained a lawyer in Manchester,
  NH. Somewhere between the glitz of Atlantic City
  to the serenity of the sandy shoreline, New Jersey
  has the way of life you need. The right choice depends on your
  needs and preferences when it comes to managing your affairs.
  The damaging waters also flowed down to the basement of our new tech center.

 4. marzec 24th, 2015 at 14:17 | #4

  Thanks for this post. I definitely agree with what you are saying. I have been talking about this subject a lot lately with my father so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed!

 5. grudzień 21st, 2017 at 18:54 | #5

  Thanks a bunch for sharing this with all folks
  you actually realize what you’re speaking about! Bookmarked.
  Kindly also consult with my website =). We can have a hyperlink alternate arrangement between us

 6. czerwiec 28th, 2019 at 06:15 | #6

  Usually I don’t read article on blogs, however I wish to say that
  this write-up very forced me to check out and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.