projektowanie parametryczne, parametric design
Home > generalnie > Digital Hinterlands (fotoreportaż)

Digital Hinterlands (fotoreportaż)

21go września 2009 odbyła się w Londynie konferencja Digital Architecture London, zorganizowana przez Ruairiego Glynna – twórcy i nauczyciela z University College of London. W związku z konferencją, pokazano wystawę najlepszych projektów studentów z Bartlett i AA z ostatnich lat – szczególnie tych które związane są z tematyką inteligentnej algorytmicznej architektury oraz tych, które używają algorytmów i fizycznych, niemalże robotycznych manifestacji, jako środka przekazu.

Modele tegorocznego pawilonu AA.

Johan Voodrouw i jego ‘Printed Aedicules’ (poniżej), to eksperymentalny projekt prezentacji idei i danych przestrzennych z wykorzystaniem tradycyjnego, płaskiego medium jakim jest książka. Forma została wydrukowana w technologii SLS (biały nylon).

Marilena Skavara z kursu Adaptive Architecture and Computation, prezentuje model fasady reagujący automatycznie na warunki nasłonecznienia. Algorytm sterujący jej elementami ‘uczy się’ przez cały rok warunków pogodowych i dostosowuje zacienienie budynku tak, aby ten utrzymywał komfortową temperaturę.

Instalacja została wykonana z użyciem Arduino, małych serwomotorów i języka programowania Processing. Video dostępne tutaj.

Jedną z większych i bardziej zwracających uwagę instalacji, była ‘The Memory Theatre’ Tetsuro Nagaty, która pokazuje widza w magicznym lustrze, które jest opóźnione w stosunku do rzeczywistości o kilka sekund. Opóźnienie zmienia się, w zależności od położenia oglądającego, a czas przyspiesza lub zwalnia. Dodatkowo twarze widzów łapane są poprzez oprogramowanie do rozpoznawania kształtów, i umieszczane na specjalnej ‘mini wystawie’.

‘Crackology’ to praca operująca technikami parametrycznego urbanizmu, uzupełniająca tkankę miejską Sao Paulo strukturami wplecionymi w komunikacyjne i przestrzenne siatki miejskich interakcji. Bardzo ciekawa warstwa graficzna!

Patrick Usborne

Generalnie trzeba przyznać, że wiele projektów pokazuje tradycyjny styl Bartlett, gdzie warstwa artystyczna dominuje przekaz, nie troszcząc się za bardzo o klarowne wyjaśnienie o co tak naprawdę chodzi w projekcie. Niewiele można tutaj zobaczyć tradycyjnych planów, sekcji, rysunków klatek schodowych i okien. Zamiast tego, wystawiający się ‘szybują’ wysoko w świat imaginacji i graficzno-rzeźbiarskich metafor, inspirując, niepokojąc, i grając na szerokim wachlarzu emocji widza.

Mimo wszystko jednak, z tego całego misz-maszu, można zrozumieć, że ten bardzo awangardowy nurt architektury traktuje budynki i przestrzenie miejskie jako żywe organizmy, zwierzęce istoty, czujące i reagujące na zmiany otoczenia, a przede wszystkim na ludzi. To już nie jest tylko biomimetyka, algorytmy, połączenie biologii z komputerami, lecz cała warstwa znaczeń i symboli kreująca nowy paradygmat, w którym ludzie żyją już nie w ‘betonowej pustyni’, lecz ‘magicznym lesie’. Przestrzeń jest tutaj definiowana na nowo z każdym dniem, i potrafi zaskakiwać.

Należy jednak pamiętać, że to wszystko to tylko eksperymenty, a spójna wizja nowoczesnej architektury wynikającej z nowych technologii jest właśnie w trakcie tworzenia (i było to wielokrotnie podkreślane podczas konferencji), więc na klarowne deklaracje nowego stylu, lub epokowe ‘manifesty’ będzie trzeba jeszcze poczekać.

Categories: generalnie Tags: , ,
 1. October 18th, 2009 at 15:52 | #1

  Testowy komentarz

 2. October 23rd, 2009 at 12:37 | #2

  witam,
  1. po pierwsze gratuluje proby stworzenia strony internetowej opisujacej paramteryka architektoniczna
  2. zalecam glebsze zapoznanie sie z projektowaniem parametrycznym albowiem duzo opisow jest bardzo oglednych nie do konca wlasciwych, a wrecz nawet blednych
  3. jako student programu DRL uwazam ze obsolutnie nie masz pojecia o czym ten program jest i jak powstaja jego projekty (nawet nie podajac nazwy nowego kryterium)
  4. prgramy typu grasshopper badz gc nie uzywa sie do oglednego modelowania lecz do poszczegolnych badan pewnych zachowan danej formy badz na wielka skale scenariuszy pewnych czynnikow wkalkulowane we wzory
  5. przy wiekszym staraniu moze sie w koncu uda zbudowac strone ktora faktycznie poprawnie opisuje parametryke architektoniczna.

  mimo wszystko, jak na sam poczatek okreselnia architektury parametrycznej w bardzo ogledny sposob to gratulacje.

  pozdr

 3. Roman
  October 23rd, 2009 at 13:07 | #3

  Witam,
  Uznania dla kolegi za zmontowanie takiej stronki… Chcialbym wejsc tylko w lekka polemike odnosnie twojego punktu 4… “gc nie uzywa sie do oglednego modelowania lecz do poszczegolnych badan pewnych zachowan danej formy badz na wielka skale scenariuszy pewnych czynnikow wkalkulowane we wzory” ..

  To jest jesli jestes studentem mozesz badac zachowania i wzory, jednak jak bedziesz mial do czynienia z realnym budynkiem do wybudowania odkryjesz rowniez ze sa to swietne narzedzia do modelowania i optymalizacji modeli ktore posluza Tobie do extrakcji rzutow,przekrojow, detali….

  Pozdrawiam

 4. October 24th, 2009 at 13:13 | #4

  cześć,
  1. Dziękuję za uznanie,
  2. Od 2006go roku pracuję w Specialist Modelling Group w Foster+Partners i zajmuję się niczym innym jak właśnie projektowaniem parametrycznym, używając GC, Microstation+VBA oraz Processing, plus kilka pomniejszych programów. Studiowałem też rok na kursie Adaptive Architecture and Computation na Bartlett, ucząc się programowania algorytmów generatywnych i parametrycznego definiowania geometrii.
  Możliwe, że moje pojęcie projektowania parametrycznego trochę różni się od Twojego, ale pamiętaj, że to co Patrick Schumacher twierdzi w swoim ?Manifeście Parametrycyzmu? http://www.patrikschumacher.com/Texts/Parametricism%20as%20Style.htm
  nie jest do końca akceptowane przez wszystkich, co dobitnie wyraził Peter Cook na niedawnej konferencji Digital Architecture London publicznie krytykując go za ?parametryczny dogmatyzm?.
  Nie zmienia to faktu, że w wielu kwestiach zgadzam się z Patrickiem i to co studiujesz na DRL w AA wnosi bardzo wiele w nowe podejście do projektowania ? najbardziej podoba mi się to, że architekt znowu może stać się ?master builderem?, mającym kontrolę nad całym procesem, a nie ?zarządcą przepływu danych? od wykonawcy do quantity surveyora itp (a tak narazie jest w większości biur projektowych).
  Poza tym bardzo chętnie sprostuję to co uważasz na tej stronie za ?zupełnie błędne?, podaj tylko przykład.
  3. O DRL w AA wiem tyle ile dowiedziałem się z wykładów w AA oraz publikacji, ale jeśli Ty wiesz więcej ? to zapraszam do napisania artykułu na ten temat, chętnie go opublikujemy.
  4. GC bardzo często używam do ?oględnego modelowania?, bo to (jak zauważył kolega Roman powyżej) najszybsze narzędzie do optymalizacji np. powierzchni użytkowej budynku w stosunku do jego ?osiągów? (odpowiedniego zacienienia, naświetlenia i naturalnej wentylacji). Dobrym przykładem jest Al Raha Beach
  http://www.fosterandpartners.com/Projects/1463/Default.aspx
  (modelowanie parametryczne użyte już przy powstawaniu koncepcji).
  5. Staram się, i portal się rozwija ? zapraszam do współpracy przy redagowaniu.
  pozdrawiam

 5. October 27th, 2009 at 14:42 | #5

  punkt 4 ktory wczesniej opisalem zostal stworziny aby wiekszosc osob ktorzy jednak nie maja do czynienia z takimi programami i zakladkami zrozumieli podstawowe funckcje danej zakladki. niestety z rozmow ktore przeprowadzalem z wieloma osobami to tego rodzaju nakladki nie sa jeszcze na tyle powszechnie znane aby osoby zrozumieli do czego mozna uzywac dany program.

  a w realizacjach to calkowicie sie zgodze. sam mialem z tym do czynienia niejednokrotnie.

  co do DRL-u to zapraszam w styczniu na obrone :)

 6. April 27th, 2014 at 16:45 | #6

  siedzę w kompucji i ciężko będzie mnie stąd wyrzucić .

 7. October 1st, 2014 at 22:37 | #7

  Strona świadczy o interesujących wydarzeniach, namawiam do rozmowy

 8. October 19th, 2014 at 23:25 | #8

  Badawcze spojrzenie na rzecz, każdy winien rozczytać także
  zaznajomić się z tematem.

 9. October 22nd, 2014 at 08:19 | #9

  I have read so many posts regarding the blogger lovers except this
  post is really a pleasant piece of writing, keep it up.

 10. October 23rd, 2014 at 16:31 | #10

  Każdy spośród nas zetknął się z problemem, rekomenduję zaznajomienie się
  z materiałem.

 11. October 24th, 2014 at 11:59 | #11

  Niezwykle fajowy post, nietuzinkowe wpisy zalecam wszystkim lekturę

 12. October 29th, 2014 at 11:08 | #12

  Badawcze spojrzenie na sprawę, każdy powinien rozczytać
  także zapoznać się z tematem. Imprezy Dla Firm Gliwice

 13. November 6th, 2014 at 23:53 | #13

  Treść pokrewna każdemu, polecam publikację

 14. November 12th, 2014 at 02:52 | #14

  Nadzwyczaj wartościowy tekst, polecam ludziom Imprezy Dla Firm Gliwice

 15. November 16th, 2014 at 16:53 | #15

  Każdy z nas zetknął się z tematem, doradzam zaznajomienie się z
  problemem.

 16. November 17th, 2014 at 03:51 | #16

  Badawcze wpisy, dobra tematyka Place zabaw

 17. November 24th, 2014 at 02:23 | #17

  Nader fajny post, badawcze zapisy zalecam wszystkim lekturę Medycyna Estetyczna

 18. December 13th, 2014 at 01:53 | #18

  Other than becoming another Rovio or having Zynga
  buy it for scale, one has to really think outside the box to see into Song Pop’s future.
  com for example; he sends his assignment to the company and
  pays them to write his essay for him. But did you know that Android recreation cheats can be a fantastic issue.

 19. December 16th, 2014 at 03:23 | #19

  Każdy z nas zetknął się z faktem, polecam zaznajomienie się z przedmiotem.

 20. December 17th, 2014 at 09:02 | #20

  Super kontakt, szybka obsługa Zakład Dentystyczny Bytom

 21. December 20th, 2014 at 23:39 | #21

  Then, it’s going to be awfully hard to play one of those more traditional MMOs
  ever again, isn’t it. Where is it set — science fiction world,
  fantasy world, futuristic world. We want to catch and analyze as many
  bugs as possible during this stress test period, so that we can try to ensure a smooth launch
  on May 15.

 22. December 21st, 2014 at 05:59 | #22

  Interesujące spojrzenie na myśl, każdy winien rozczytać oraz zapoznać się z przedmiotem.

 23. December 26th, 2014 at 14:43 | #23

  I pay a quick visit every day a few blogs and information sites to read content, however this weblog gives quality based posts.

 24. December 28th, 2014 at 11:31 | #24

  Ciekawe spojrzenie na myśl, każdy winien rozczytać dodatkowo zaznajomić się z motywem.
  Bezpieczne place zabaw

 25. January 1st, 2015 at 02:42 | #25

  Każdy z nas zetknął się z faktem, doradzam zaznajomienie się z
  faktem. Dpilacja laserowa cena Gliwice

 26. January 1st, 2015 at 04:06 | #26

  I have redad so many content regarding the blogger lovers except this piece of writing
  is really a nice paragraph, keep it up.

 27. January 5th, 2015 at 11:43 | #27

  Pelicula basada en una historia real.

 28. January 7th, 2015 at 03:04 | #28

  Dobre, dobre, dobre polecam każdemu! Reklama W Internecie

 29. February 1st, 2015 at 18:11 | #29

  Just want to say your article is as astounding. The clarity in your put up is simply nice
  and i can think you are an expert on this subject. Well along with your permission let
  me to seize your feed to stay up to date with imminent post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 30. February 6th, 2015 at 05:54 | #30

  Strona świadczy o dobrych zagadnieniach, namawiam do rozmowy Depilacja pachy
  Gliwice

 31. February 15th, 2015 at 06:02 | #31

  People usually do not want complications when it comes to participating in promos and contests.

  This might include SMS marketing, mobile application development, and mobile site development among
  other things. She is an expert in the domain of mobile commerce and has authored several articles on mobile commerce and mobile marketing trends.

 32. March 12th, 2015 at 21:36 | #32

  Retrieved on November 21, 2010 from Lab Tests Online:
  . So there is no need to order a high-calorie take-out.
  This begins with the authentication stage, where different aspects
  of the plant are examined in detail.

 33. March 14th, 2015 at 13:51 | #33

  Xbox Live Code Generator – Obtain Newest Codes.

 34. April 5th, 2015 at 04:06 | #34

  Interesujące spojrzenie na rzecz, każdy winien przeczytać oraz zapoznać
  się z tematem. szlifierka do gładzi.

 35. April 16th, 2015 at 16:32 | #35

  After exploring a few of the articles on your website, I honestly appreciate your technique
  of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking
  back in the near future. Take a look at my web site too and
  tell me how you feel.

 36. May 6th, 2015 at 07:38 | #36

  Dobre, dobre, dobre polecam każdemu! Zagraj WLoteria
  Europejska

 37. June 3rd, 2015 at 09:16 | #37

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest factor to
  bear in mind of. I say to you, I definitely get irked whilst
  other people think about worries that they just don’t realize about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole
  thing with no need side-effects , people can take a
  signal. Will probably be back to get more. Thank you

 38. June 23rd, 2015 at 19:21 | #38

  So after reading this write-up you still want to know, give
  laptop radiation. The majority of processors within the
  range likewise use Intel’s overclocking Turbo Boost technology, that increases clock speeds
  in the event the computer chip isn’t working close to its peak temperature.
  The electronic repair services also includes the heat testing of
  temperature sensitive components, inspection and water sorting, anti-static testing etc.

 39. June 24th, 2015 at 23:21 | #39

  Tematyka pokrewna każdemu, zalecam lekturę Depilacja łydki gliwice

 40. July 8th, 2015 at 19:50 | #40

  Dobre, dobre, dobre zalecam każdemu! Producent placów zabaw

 41. July 10th, 2015 at 03:32 | #41

  This significantly raises your chances of being robbed while you’re out of
  town. Visit today to get more information on the topic of how to become
  a referring travel agent. This is also the portion where you would
  put together comprehensive travel itineraries.

 42. July 14th, 2015 at 20:58 | #42

  Hello my family member! I wish to say that this article
  is amazing, nice written and come with approximately all significant infos.

  I’d like to see extra posts like this .

 43. November 27th, 2015 at 20:08 | #43

  Hi there, all the time i used to check web site
  posts here in the early hours in the morning, since i love to learn more and more.

 44. March 3rd, 2016 at 13:22 | #44

  For hottest news you have to visit internet and on the web I found this site as a most excellent site for latest updates.

 45. April 14th, 2016 at 15:21 | #45

  net, a data protection and Information Security company that specializes in. You
  can recover data from the last two with varying degrees of success
  while you can only insure against malicious deletion and device loss by backing up the
  data. If you’ve been aware of mobile marketing and advertising platforms like Admob, in – Mobi,
  as well as others.

 46. May 29th, 2016 at 06:16 | #46

  ブランド財布コピーN級激安通販専門店!2015新作ルイヴィトン財布コピー,シャネル財布コピー,
  グッチ財布コピー,エルメス財布コピー!当店はブランドコピー財布通販を主な業務としてグッチ
  財布 メンズ 長財布 人気、グッチ 長財布、gucci バッグ 中古破格値 良い価格を持っている最高のサービスを常に提供しますスーパーブランドコピーバッグ財布代引き激安通販専門ショップ,弃c����は大好評のスーパーコピーブランド激安市場です,最高品質ブランドコピー財布,ブランドコピーバッグは大特価で提供しています,お客様の好評度は業界No.1です,ご 購入する度、ご安心とご満足の届けることを旨にしております!
  日本国内最高品質ルイヴィトンのスーパーコピー財布・ルイヴィトンコピーバッグコピー・ ブランド財布コピーN級品通販専門店。ダミエバッグ,ルイヴィトン バッグスーパーコピー ,エピバッグ モノグラム,スーパーコピー財最を販売しております布業界最高級品質のルイヴィトンバッグブランド

 47. June 4th, 2016 at 23:13 | #47

  Some genuinely howling work on behalf of the owner of this site, dead outstanding written content.

 48. July 10th, 2016 at 04:48 | #48

  It’s actually a great and helpful piece of info. I am happy that you shared this useful info with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 49. March 9th, 2017 at 05:36 | #49

  You can definitely see your expertise within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  All the time go after your heart.

 50. December 21st, 2017 at 17:29 | #50

  Hey I am so grateful I found your site, I
  really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for
  something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank
  you for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but
  I have saved it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do
  keep up the great work.

Comment pages
1 2 163
 1. No trackbacks yet.