Shapes of logic 2017

lipiec 13th, 2017 Brak komentarzy

Znalezione obrazy dla zapytania shapes of logic 2017

Minął już ponad miesiąc od drugiej edycji wydarzenia Shapes of logic, ale nie sposób żebyśmy nie napisali chociaż kilku słów na ten temat – wszak to wydarzenie bez precedensowe na skalę Polski. Już po raz drugi (relację z 2015 roku również możecie odnaleźć na naszym serwisie) grupa badawcza LabDigiFab zaprosiła z całego świata,  studentów, doktorantów oraz projektantów dziedzin powiązanych z designem z do uczestniczenia w konferencji Shapes of logic, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Everything that’s surround us can be automated. Zarówno same wykłady i prezentacje, wygłaszane w trakcie trwającej trzy dni konferencji (26-28.05.2017), jak i praca grup warsztatowych je poprzedzających (22-25.05.2017) tematyką powiązane były z wykorzystaniem robotów oraz progromowania komputerowego w procesie twórczym. Organizatorów ucieszył fakt, że na zaproszenie odpowiedziało wielu doktorantów oraz projektantów, których doświadczenie projektowe pozwoliło na zaprezentowanie możliwości jakie daje automatyzacja i robotyka we współczesnym procesie projektowym.  Więcej na ten temat znajdziecie na fanpage’u LabDigiFab oraz stronie internetowej wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady profesorów Jerzego Rozenblita z Uniwersytetu w Arizonie oraz Thomasa Bocka z Uniwersytetu w Monachium. Obaj Panowie chociaż na codzień pracują przy tworzeniu wysoko zaawansowanych robotów, wyglosili wykłady obrazujące zasady pracy z maszynami co dla większości projektantów było znane do tej pory bardziej z praktycznego punktu widzenia. Całości w tej kwestii dopełniła prezentacja dr Johannes Braumanna. Omówione w jej trakcie projekty zrealizowane przez dr Johannesa dały obraz pełnego spektrum możliwości twórczego wykorzystania maszyn.
Doskonałym wstępem do wieczornych paneli dyskusyjnych okazały się wykłady zaproszonych tutorów, którzy zgodzili się poprowadzić dwie grupy warsztatowe. Mowa tutaj o prezentacjach Mateusza Zwierzyckiego oraz grupy: Marvin Bratke, Paul Bart, Matthijas la Roi, którzy w bardzo klarowny sposób, na bazie własnych projektów, przedstawili nieograniczone możliwości jakie daje projektantom znajomość języków programowania.

Podczas czterodniowych warsztatów groupa ‘Behavioural Network’ uczyła się jak używać analiz space syntax oraz processingu w połączeniu z rhino i grasshopperem aby lepiej rozumieć i tworzyć nowe, dobrze zorganizowane sieci. Nowoczesne narzędzia analityczne i projektowe zostały przedstawione i użyte na konkretnym zagadnieniu dzięki czemu uczestnicy od razu mogli wcielić wiedzę teoretyczną w praktykę. Intensywna praca zaowocowała trzema interesującymi i bardzo różnymi propozycjami rewitalizacji i połączenia terenu Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizatorów równie ucieszyło, że tegoroczna edycja Shapes of logic zgromadziła najważniejsze dla polskiej sceny parametrycznej specjalistów w tej dziedzinie:
Przemek Jaworski (Zmorph), Oskar Zięta (Zieta Prozessdesign), Michał Piasecki (tylko), ponownie Mateusz Zwierzycki (CITA), Ewa Jankowska, Adrian Krężlik (Architektura Parametryczna/Parametric Support), Judyta Cichocka (Parametric Support).
Tak jak i dwa lata temu gospodarzem konferencji było Muzeum Architektury Wrocławia, którego gotyckie wnętrze  w połączeniu z nowoczesną tematyka prezentacji pozwalało na zadumę nie tylko w nad dostępnymi narzędziami, ale nad kierunkiem w jakim podążają obecni twórcy.
W całym wydarzeniu wzięło udział niemal 100 osób. Mamy nadzieję, że mam nadzieję druga edycja wydarzenia Shapes of logic jest zapowiedzią cyklicznego eventu i zobaczymy się razem znowu już w 2019 roku :)

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Autorzy: Teresa Dąbrowska, Bartek Jankiewicz, Marta Pakowska
shapesoflogic.org - https://www.facebook.com/shapesoflogic/
Categories: generalnie Tags:

Shapes of logic – Wrocław 2015 – międzynarodowa konferencja projektowania parametrycznego

kwiecień 20th, 2015 1 komentarz

Muzeum Architektury Wrocławia stało się doskonałym tłem do dyskusji na temat najnowszych narzędzi projektowych jakimi dysponuje współczesny projektant. Podczas międzynarodowej konferencji Shapes of logic, która miała miejsce w dniach 13-15 marca 2015 we Wrocławiu w trakcie 3 dni konferencji swoje zdanie na ten temat w ramach wykładów wygłosili zarówno studenci jak i wykładowcy z Grecji, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii, Słowacji, Kanady, Francji, Holandii i Polski. Spotkanie pasjonatów projektowania parametrycznego i cyfrowej fabrykacji było pierwszym tak dużym wydarzeniem (konferencja gościła prawie 100 osób) z zakresu tej dyscypliny w Polsce. Konferencja koordynowana była przez studenckie koło naukowe cyfrowej fabrykacji LabDigiFab oraz Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Organizacja wydarzenia ukazała zbliżony poziom zaawansowania rozwoju współczesnych technik projektowych w krajach uczestników. Taki stan pozwala stawiać polskie ośrodki naukowe, w zakresie poziomu wiedzy na temat projektowania parametrycznego, na równi z ośrodkami zagranicznymi. Duże zainteresowanie oraz pozytywny odbiór wydarzenia przez uczestników konferencji składani organizatorów Shapes of logic do reedycji konferencji w roku 2016.

11046412_679292525531203_3904678724424324073_o

Trzydniowy program konferencji obejmował przede wszystkim prezentacje naukowe studentów, które zostały wzbogacone o prezentacje gości zagranicznych takich jak Volker Mueller, Robert Vierlinger czy założyciele włoskiej grupy Code-it - Alessio Erioli & Andrea Graziano. Nie można również pominąć polskich przedstawicieli projektowania parametrycznego a wśród nich Mateusza Zwierzcykiego czy Michała Piaseckiego.

Wieczorne spotkania uczestników, organizatorów i gości zdefiniowane zostały przez całonocne debaty, która zaowocowały, ku zadowoleniu organizatorów, nawiązaniem współpracy projektowej oraz dydaktycznej. Innowacyjnym podejściem do dyskusji okazała się piątkowa debata w stylu oksfordzkim. Zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli wymianę poglądów na temat Do we need (virtual) reality? pod przewodnictwem profesora Aleksandra Asanowicza z Politechniki Białostockiej. Debata pomiędzy dwoma obozami doprowadziła do zaskakujących wniosków, które postaramy się przedstawić w następnej publikacji.

11082186_680179482109174_8702423468057867383_o

Wszystkich zainteresowanych kolejnymi wydarzeniami w zakresie projektowania parametrycznego organizowanych przez grupą LabDigiFab zapraszamy do śledzenia fanpage’u pod adresem https://www.facebook.com/LabDigiFab?fref=ts gdzie znajdziecie więcej zdjęć oraz materiałów z wydarzenia “Shapes of Logic”

Categories: generalnie Tags:

SHAPES OF LOGIC – Zapraszamy na konferencję poświęconą parametrycznemu designowi we Wrocławiu !

grudzień 10th, 2014 Brak komentarzy

shapes-of-logic-PROMO POSTER2 copy

Warsztaty projektowania parametrycznego w Krakowie!

październik 8th, 2014 5 comments

POSTER_KRAKÓW 1_xs

Zapraszamy na 2 kolejne kursy projektowania parametrycznego do Krakowa!

KURS 1 – poziom podstawowy + optymalizacja na bazie analiz solarnych. Kurs przeznaczony dla osób początkujących  . Na ten kurs zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem parametrycznym oraz osoby, które chciałyby się dowiedzieć jak wykorzystać analizy solarne do optymalizacji własnych projektów !

podstawowe parametry kursu:

 • poziom: podstawowy
 • ilość godzin kursu: 15h – Rhino/Grasshopper
 • termin: 11-12 października 2014
 • miejsce: Biskupia 11/2, Kraków
 • prowadzący:, Judyta Cichocka, Piotr Halczuk
 • wymagany własny komputer

KURS 2- poziom średniozaawansowany + symulacje fizyczne. Kurs  przeznaczony jest dla osób z podstawową znajomością oprogramowania, w którym będzie prowadzony kurs (Rhino/Grasshopper) oraz dla osób, które odbędą Kurs 1 (dla tych osób Kurs 2 w cenie 200zł).

podstawowe parametry kursu:

 • poziom: średniozaawansowany + symulacje fizyczne
 • ilość godzin kursu: 15h – Rhino/Grasshopper
 • termin: 18-19 października 2014
 • miejsce: Biskupia 10/2, Kraków
 • prowadzący: Piotr Halczuk
 • wymagany własny komputer

Pełny program oraz rejestracja uczestników na: http://codeofspace.com/

Zapraszamy!

Categories: warsztaty Tags:

Srebrny medal dla Entrance in Art Pavilion w Krasnojarsku

sierpień 25th, 2014 Brak komentarzy

2nd

Dane projektu:

 • nagroda: drugie miejsce (srebrny dyplom) na Festiwalu Architekury Wschodniej Syberii 2014 w Krasnojarsku w konkursie na instalacje na świeżym powietrzu
 • nazwa: Enrance in Art Pavillion
 • projektanci: Judyta Cichocka, Eugeny Moskalenko,  Ekaterina Matel,  Anna Martynova, Piotr Halczuk, Marcin Kosicki
 • grupa realizacyjna: Eugeny Moskalenko, Denisova Elizaveta, Lovchegina Ekaterina, Lipkina Anastasia, Matel Ekaterina
 • realizacja: 25-29 czerwca 2014
 • lokalizacja: plac przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krasnojarsku; Красноярский музейный центр. Площадь Мира, 1, Красноярск, Россия 660097

            W dniach 25-29 czerwca 2014 roku w Krasnojarsku odbył się Festiwal Architektury Wschodniej Syberii 2014 (“Зодчество Восточной Сибири 2014″ ). Integralną częścią festiwalu był konkurs na najlepszą instalację architektoniczną na świeżym powietrzu skierowany do młodych projektantów.  Doktorantka Politechniki Wrocławskiej  Judyta Cichocka (LabDigiFab) realizując w tym czasie staż naukowy w Irkutsk State Technical University została wyznaczona jako lider grupy projektowej, która miała reprezentować miasto Irkutsk. Międzynarodowa współpraca nad projektem Entrance in Art Pavillion rozpoczęła się w kwietniu w Irkutsku, gdzie powstały pierwsze koncepcje. Projekt został ukończony przy współpracy z członkami Koła Naukowego LabDigiFab – Marcina Kosickiego oraz Piotra Halczuka we Wrocławiu w połowie czerwca. Pawilon, tak jak inne instalacje konkursowe, został zbudowany w ciągu dwóch dni przed rozpoczęciem festwialu (23-24 czerwca 2014).

Koncepcja pawilonu została oparta na wytycznych organizatorów festiwalu, którzy zaproponowali lokalizację instalacji na placu za Muzeum Sztuki Współczesnej. (Rys 1.) Proponowany w tym miejscu projekt miał pełnić funkcję atraktora i zwrócić uwagę przechodniów na festiwal odbywający się na terenie muzeum.Zaproponowany pawilon został zlokalizowany dokładnie na skrzyżowaniu dwóch osi: jednej prowadzącej od kładki dla pieszych nad ulicą Karla Marksa oraz drugiej będącą osią przejścia nad nabrzeże rzeki Jenisej. (Rys. 1).Projekt pawilonu na planie litery L nie tylko przyciągał uwagę, ale także skutecznie naprowadzał odwiedzających do centrum wydarzeń festiwalu.

sytuacjaRys 1. Sytuacja – lokalizacja pawilonu na przecięciu dwóch osi.

Pawilon został skonstruowany z dwóch niezależnych warstw brzozowych listewek o gr 6,5 mm. Pierwsza warstwa to prosta siatka nałożona na powierzchnię zbudowaną na podstawie odwróconych krzywych łańcuchowych rozciągniętych pomiędzy dwoma szynami mocującymi.  Ta warstwa stanowiła główną konstrukcję projektu. Dopełniająca warstwa listewek zaprojektowana na bazie gradientu krzywej Beziera złamała symetrię konstrukcji oraz zwiększyła efekt dynamizmu podczas przechodzenia przez pawilon. Warstwa ta została przewidziana jako dodatkowa – można z było z niej zrezygnować ze względu na budżet, czy też brak czasu podczas konstruowania pawilonu na konkurs.

instruction

Budżet na realizację projektu był relatywnie niski – ok. 15 000- 20 000 rubli rosyjskich (1500-2000zł), co wpłynęło na ostateczny wybór koncepcji pawilonu z drewnianych listewek.  Listwy rozłożone na płyty sklejki brzozowej o wymiarach 3000mm x 1500mm zapewniły efektywne wykorzystanie materiału i zminimalizowały odpady. (Rys. 4)

Bez nazwy-2

Ostateczna wersja projektu jest zaprezentowana na prostych wizualizacjach poniżej.

entance in art pavilion - final renders

Konkurs został przeprowadzony w dwórch turach. Pierwszy etap odbył się  18 czerwca 2014, kiedy jury (w składzie Begyshev A. Zykov E. Kovalevsky C. Kozak A.) wyłoniło 5 projektów, które zostały wybrane do skonstruowania  przed Festiwalem Architektury Wschodniej Syberii.  Drugi etap konkursu odbył się bezpośrednio po realizacji wybranych projektów w otoczeniu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krasnojarsku. Pozostałe projekty można obejrzeć tutaj: http://mira1.ru/news/2092.

Ostatecznie projekt Entrance in Art Pavilion zdobył drugie miejsce w całym konkursie zdobywając srebrny dyplom!

5

Categories: generalnie Tags: