Kilka słów na temat NAWY

sierpień 1st, 2017 2 comments

Duże, parametryczne, błyszczy się i od czerwca stoi na wyspie Daliowej. Gdzie? We Wrocławiu. A co? A NAWA. Od zeszłego miesiąca Wrocławianie mogą wypoczywać na nowo otwartej wyspie Daliowej, która choć do tej pory zapomniana, odzyskała swoją dawną świetność. Jednak co dla nas najważniejsze, głównym elementem wspomnianej rewitalizacji jest rzeźba wzniesiona przez pracownię Oskara Zięty.

zieta_nawa_3

Rzeźba NAWA, która de facto przybrała formę miejskiego pawilonu, jest największym obiektem wzniesionym z wykorzystaniem parametrycznych narzędzi projektowania w Polsce (a nawet zaryzykujemy, że i w Europie). Od etapu koncepcyjnego, aż po fazę wykonawczą. Podziwiamy i zdradzamy szczegóły poniżej ☺.

zieta_nawa_transport_3

Najpierw kilka słów o autorskiej technologii FiDU Oskara Zięty, która zapewniła optyczną lekkość konstrukcji. Składa się na nią 35 łuków wykonanych z polerowanej stali nierdzewnej. Materiał ten doskonale obija w sobie otoczenie zapewniając przy tym niesamowite doznania naszemu błędnikowi kiedy znajdziemy się w środku. Technologia pompowania stali, niczym materacu plażowego, przekłada się również na charakterystyczne zagięcia na jego brzegach. Wizualnie będąc przyzwyczajeni do takich kształtów w materiałach miękkich, rzeźbę odbieramy jako ultralekką. Łezkowaty przekrój powstały w procesie pompowania powietrzem okazuje wysoki współczynnik wytrzymałości konstrukcji do jej ciężaru. Z tego też powodu możliwy był transport wszystkich łuków z hali produkcyjnej przy ulicy Kościerzyńskiej na wyspę Daliową drogą wodną.

Powróćmy jednak do wcześniejszego etapu jakim było projektowanie samej bryły. Poza proporcjami wynikającymi z samej technologii produkcji (m. in. minimalny promień krzywizny łuku, proporcje łezkowatego przekroju elementów czy też parametry wynikające z właściwości samego materiału) najważniejszym parametrem był kształt NAWY i to jak się wpisuje w krajobraz. Karkołomne zadanie zaprojektowania formy zostało zweryfikowane przez optymalizację linii obiektu w stosunku do osi widokowych poprowadzonych z poziomu wyspy i okolicznych terenów. Chociaż optymalizacja w tej kwestii wydaje się dosyć subiektywnym pojęciem, analiza setek kolejnych wariantów pozwoliła na wybranie ostatecznej wersji spełniającej kryteria estetyczne. Wygenerowanie kolejnych wersji rzeźby, w stosunkowo krótkim czasie możliwe było dzięki opracowaniu szeregu skryptów i wtyczek w Grasshopperze. Za ich opracowanie odpowiedzialny był wieloletni współpracownik pracowni Zieta Prozessdesign – Mateusz Zwierzycki.

daliowa15-07-16 (1)daliowa-z-gory

Warto też zaznaczyć, że poza fazą projektową, narzędzia parametryczne zostały wykorzystane również podczas produkcji samych elementów oraz dokumentacji budowlanej. Pozwoliło to nie tylko na precyzyjne odwzorowanie zaprojektowanej formy, ale również i na szybką aktualizację obliczeń konstruktorskich oraz rysunków montażowych w trakcie uzgodnień branżowych.

Efektem wielomiesięcznej, interdyscyplinarnej współpracy programistów, projektantów, technologów i wykonawców jest obiekt, który harmonijnie wpisuje się w otoczenie wyspy Daliowej we Wrocławiu. Jako element jej rewitalizacji stał się elementem krajobrazu, który został przyjaźnie przyjęty przez Wrocławian i mamy nadzieję na więcej podobnych realizacji.

 A co WY o niej sądzicie?

19875676_10155489787377020_7270970616686838930_n

Materiały dostępne dzięki uprzejmości firmy Zieta Prozessdesign. Więcej możecie zdjęć zaróno z produkcji jak i samej realizacji NAWY możecie znaleźć na Facebook’u :)

Teresa Dąbrowska, Bartek Jankiewicz, Marta Pakowska

Categories: generalnie Tags:

RobArch 2018 – Call for Workshops Proposal

lipiec 27th, 2017 1 komentarz

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku English.

Categories: generalnie, warsztaty Tags:

Shapes of logic 2017

lipiec 13th, 2017 Brak komentarzy

Znalezione obrazy dla zapytania shapes of logic 2017

Minął już ponad miesiąc od drugiej edycji wydarzenia Shapes of logic, ale nie sposób żebyśmy nie napisali chociaż kilku słów na ten temat – wszak to wydarzenie bez precedensowe na skalę Polski. Już po raz drugi (relację z 2015 roku również możecie odnaleźć na naszym serwisie) grupa badawcza LabDigiFab zaprosiła z całego świata,  studentów, doktorantów oraz projektantów dziedzin powiązanych z designem z do uczestniczenia w konferencji Shapes of logic, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Everything that’s surround us can be automated. Zarówno same wykłady i prezentacje, wygłaszane w trakcie trwającej trzy dni konferencji (26-28.05.2017), jak i praca grup warsztatowych je poprzedzających (22-25.05.2017) tematyką powiązane były z wykorzystaniem robotów oraz progromowania komputerowego w procesie twórczym. Organizatorów ucieszył fakt, że na zaproszenie odpowiedziało wielu doktorantów oraz projektantów, których doświadczenie projektowe pozwoliło na zaprezentowanie możliwości jakie daje automatyzacja i robotyka we współczesnym procesie projektowym.  Więcej na ten temat znajdziecie na fanpage’u LabDigiFab oraz stronie internetowej wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady profesorów Jerzego Rozenblita z Uniwersytetu w Arizonie oraz Thomasa Bocka z Uniwersytetu w Monachium. Obaj Panowie chociaż na codzień pracują przy tworzeniu wysoko zaawansowanych robotów, wyglosili wykłady obrazujące zasady pracy z maszynami co dla większości projektantów było znane do tej pory bardziej z praktycznego punktu widzenia. Całości w tej kwestii dopełniła prezentacja dr Johannes Braumanna. Omówione w jej trakcie projekty zrealizowane przez dr Johannesa dały obraz pełnego spektrum możliwości twórczego wykorzystania maszyn.
Doskonałym wstępem do wieczornych paneli dyskusyjnych okazały się wykłady zaproszonych tutorów, którzy zgodzili się poprowadzić dwie grupy warsztatowe. Mowa tutaj o prezentacjach Mateusza Zwierzyckiego oraz grupy: Marvin Bratke, Paul Bart, Matthijas la Roi, którzy w bardzo klarowny sposób, na bazie własnych projektów, przedstawili nieograniczone możliwości jakie daje projektantom znajomość języków programowania.

Podczas czterodniowych warsztatów groupa ‘Behavioural Network’ uczyła się jak używać analiz space syntax oraz processingu w połączeniu z rhino i grasshopperem aby lepiej rozumieć i tworzyć nowe, dobrze zorganizowane sieci. Nowoczesne narzędzia analityczne i projektowe zostały przedstawione i użyte na konkretnym zagadnieniu dzięki czemu uczestnicy od razu mogli wcielić wiedzę teoretyczną w praktykę. Intensywna praca zaowocowała trzema interesującymi i bardzo różnymi propozycjami rewitalizacji i połączenia terenu Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizatorów równie ucieszyło, że tegoroczna edycja Shapes of logic zgromadziła najważniejsze dla polskiej sceny parametrycznej specjalistów w tej dziedzinie:
Przemek Jaworski (Zmorph), Oskar Zięta (Zieta Prozessdesign), Michał Piasecki (tylko), ponownie Mateusz Zwierzycki (CITA), Ewa Jankowska, Adrian Krężlik (Architektura Parametryczna/Parametric Support), Judyta Cichocka (Parametric Support).
Tak jak i dwa lata temu gospodarzem konferencji było Muzeum Architektury Wrocławia, którego gotyckie wnętrze  w połączeniu z nowoczesną tematyka prezentacji pozwalało na zadumę nie tylko w nad dostępnymi narzędziami, ale nad kierunkiem w jakim podążają obecni twórcy.
W całym wydarzeniu wzięło udział niemal 100 osób. Mamy nadzieję, że mam nadzieję druga edycja wydarzenia Shapes of logic jest zapowiedzią cyklicznego eventu i zobaczymy się razem znowu już w 2019 roku :)

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Zdjęcie użytkownika Shapes of Logic Conference.

Autorzy: Teresa Dąbrowska, Bartek Jankiewicz, Marta Pakowska
shapesoflogic.org - https://www.facebook.com/shapesoflogic/
Categories: generalnie Tags:

Shapes of logic – Wrocław 2015 – międzynarodowa konferencja projektowania parametrycznego

kwiecień 20th, 2015 4 comments

Muzeum Architektury Wrocławia stało się doskonałym tłem do dyskusji na temat najnowszych narzędzi projektowych jakimi dysponuje współczesny projektant. Podczas międzynarodowej konferencji Shapes of logic, która miała miejsce w dniach 13-15 marca 2015 we Wrocławiu w trakcie 3 dni konferencji swoje zdanie na ten temat w ramach wykładów wygłosili zarówno studenci jak i wykładowcy z Grecji, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii, Słowacji, Kanady, Francji, Holandii i Polski. Spotkanie pasjonatów projektowania parametrycznego i cyfrowej fabrykacji było pierwszym tak dużym wydarzeniem (konferencja gościła prawie 100 osób) z zakresu tej dyscypliny w Polsce. Konferencja koordynowana była przez studenckie koło naukowe cyfrowej fabrykacji LabDigiFab oraz Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Organizacja wydarzenia ukazała zbliżony poziom zaawansowania rozwoju współczesnych technik projektowych w krajach uczestników. Taki stan pozwala stawiać polskie ośrodki naukowe, w zakresie poziomu wiedzy na temat projektowania parametrycznego, na równi z ośrodkami zagranicznymi. Duże zainteresowanie oraz pozytywny odbiór wydarzenia przez uczestników konferencji składani organizatorów Shapes of logic do reedycji konferencji w roku 2016.

11046412_679292525531203_3904678724424324073_o

Trzydniowy program konferencji obejmował przede wszystkim prezentacje naukowe studentów, które zostały wzbogacone o prezentacje gości zagranicznych takich jak Volker Mueller, Robert Vierlinger czy założyciele włoskiej grupy Code-it - Alessio Erioli & Andrea Graziano. Nie można również pominąć polskich przedstawicieli projektowania parametrycznego a wśród nich Mateusza Zwierzcykiego czy Michała Piaseckiego.

Wieczorne spotkania uczestników, organizatorów i gości zdefiniowane zostały przez całonocne debaty, która zaowocowały, ku zadowoleniu organizatorów, nawiązaniem współpracy projektowej oraz dydaktycznej. Innowacyjnym podejściem do dyskusji okazała się piątkowa debata w stylu oksfordzkim. Zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli wymianę poglądów na temat Do we need (virtual) reality? pod przewodnictwem profesora Aleksandra Asanowicza z Politechniki Białostockiej. Debata pomiędzy dwoma obozami doprowadziła do zaskakujących wniosków, które postaramy się przedstawić w następnej publikacji.

11082186_680179482109174_8702423468057867383_o

Wszystkich zainteresowanych kolejnymi wydarzeniami w zakresie projektowania parametrycznego organizowanych przez grupą LabDigiFab zapraszamy do śledzenia fanpage’u pod adresem https://www.facebook.com/LabDigiFab?fref=ts gdzie znajdziecie więcej zdjęć oraz materiałów z wydarzenia “Shapes of Logic”

Categories: generalnie Tags:

SHAPES OF LOGIC – Zapraszamy na konferencję poświęconą parametrycznemu designowi we Wrocławiu !

grudzień 10th, 2014 1 komentarz

shapes-of-logic-PROMO POSTER2 copy