Archiwum

Archiwum dla ‘exhibition’ Kategoria

Architektura parametryczna i generatywna – wystawa!

listopad 9th, 2012 1 komentarz

7 grudnia 2012 roku w siedzibie SARP Wrocław koło naukowe LabDigiFab wspólnie z Jawor Design Studio zaprezentuje wystawę pod tytułem ‘Architektura parametryczna i generatywna – objawienie czy zło‘. Wystawa będzie ukazywać różne aspekty użycia algorytmów w projektowaniu budynków i tkanki urbanistycznej, prezentując prace zaprojektowane i wytworzone z użyciem technologii cyfrowych. Oprócz tego pojawią się też instalacje kinetyczne i interaktywne (roboty rysujące, stół dotykowy do projektowania miast oraz drukarki trójwymiarowe  zMorph).

Większość prac powstała z inspiracji technikami biomimetycznymi i przetłumaczenia mechanizmów zaobserwowanych w przyrodzie na język algorytmu. Celem wystawy jest zainspirowanie widza i zachęcenie do kreatywnej dyskusji o przyszłości tychże technologii.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19stej w siedzibie wrocławskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (II piętro), zapraszamy!

Categories: exhibition Tags:

Wystawa projektów studenckich na Barlett w Londynie

październik 18th, 2012 39 comments

Niepozorny budynek UCL w Londynie, a dokładniej Wydziału Architektury – The Bartlett, pomieścił w dniach 25-29 września na trzech poziomach wystawę wydruków 3D oraz instalacji interaktywnych. Stworzone przez studentów ostatniego roku architektury projekty skupione są wokół architektonicznych chimer (aRC(2)himera), które zarówno przerażają jak i fascynują swoją strukturą, oparte są na wrażeniach wizualnych oraz na psychicznych doznaniach autorów. Prezentują zarówno ich odczucia jak i przemyślenia na temat architektury.

Na pierwszym poziomie zaprezentowano wydruki plastikowe z drukarek 3D, które zostały zaprojektowane z myślą o połączeniu ich ze światłem. Połączenie tych dwóch elementów zaowocowało powstaniem niezwykłych obiektów, które naprawdę przykuwają wzrok i robią wrażenie na odbiorcy. Obok wydruków przedstawiono również instalacje interaktywne.

Podświetlone wydruki 3D

Mijając wystawę wydruków, przechodzimy w głąb sali gdzie zostały zaprezentowane mniej statyczne projekty studentów z Bartlett. Opatrzona różnymi kolistymi wzorami cienka drewniana sklejka posiada również nacięcia do których od tyłu przymocowano foliowe rurki. Na środku instalacji umieszczono sensor Kinect, który czytając nasze ruchy w odpowiednich miejscach napełnia powietrzem rurki. Te potrzebując miejsca do rozprężenia zwiększając objętość, ciągną za sobą rozcięte kawałki drewna które wychylają się z płaszczyzny.
Kolejna z instalacji śledziła ruchy zwiedzających za pomocą mechanicznego ramienia wyświetlając, na zamieszczonym na końcu małym ekraniku, stworzone komputerowo grafiki strukturalne. Na suficie zamontowano serię wiszących rurek które czytając nasze ruchy zmieniały kolor światła padającego na sufit w miejscu gdzie się poruszyliśmy.
Kiedy wchodzę do wielkiej sali na ostatnim piętrze, mój wzrok jednoznacznie przykuwa długi na kilka, metrów obiekt. Wycięty frezarką projekt wykonany w bardzo lekkim, ale zarówno bardzo twardym styropianie. Struktura przypomina powierzchnię górzystego terenu, która jest doskonale widoczna poprzez podświetlenie jej od spodu. Wśród pagórków i dolin zostały zaprezentowane kolejne projekty, tym razem powstałe z drukarek 3D.

Modele wydruków 3D oraz projekty wycinane frezarkami wieloosiowymi


Główną rzeźbą wystawy jest RC2, struktura inspirowana chimerami zwierzęcymi, kształtem przypomina stojącego lwa. Stworzony przez wieloosobowy zespół, projekt oparty jest na wewnętrznym stelażu do którego przymocowano trójkątne panele wycięte frezarką. Kolczasta struktura częściowo została rozłożona, tak żeby można było dokładnie ją obejrzeć.

Projekt “aRC2himera”


Jednym z elementów zaprezentowanych również w Bartlett było wykorzystanie nowoczesnych technik produkcji parametrycznych projektów w przedmiotach użytkowych. Jeden ze studentów zaprojektował gumowy, kolczasty pokrowiec na iPhone’a. Ideą stworzenia projektu było zobrazowanie myśli, które targają człowiekiem.

Gumowy pokrowiec na iPhone’a

Studenci szkoły UCL, z biegłością wykorzystując technologię wydruków i frezarek, idą o krok dalej w projektowaniu parametrycznych struktur. Zakrawając o rzeźbiarstwo starają się przenosić, do tworzonych przez siebie obiektów swoje myśli i odczucia. Starają się wplatać czynniki z życia, które dręczą nas na co dzień, w to co tworzą, szukając tym samym rozwiązania w swoich projektach.

Wystawa pokazywała projekty studentów  na kierunku Architektura (MArch) , i można było ją obejrzeć w Royal Ear Hospital w dniach 25-29 września 2012 roku.

 

Categories: exhibition Tags: